top of page
Kanada'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi

Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi
Kanada'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi
Kanada'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi
Kanada'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi

KANADA'DA ÜNİVERSİTE

Kanada’da Üniversite Eğitimi:

 

Kanada’da üniversite eğitimi şekil olarak Amerika’ya benzer. Kanada kendine has özellikleri ile dikkat çeker, Kanada dünyanın en güvenilir ülkelerinden biridir ,suç oranı yok denecek kadar azdır. Eğitim sistemi Community College ve Üniversite Eğitimi olarak iki’ye ayrılır ve İngilizce eğitimini Kanada ‘da bir dil okulunda alıp üniversiteye başlanabilir yada üniversite bünyesinde de dil eğitimi alınıp üniversiteye başlanabilir. Kanada ‘da en çok tercih edilen bölümler ; İşletme, Finans, Mühendislik Bölümleri, Mimarlık, Psikoloji. Sunduğu sosyal haklar ve üniversite mezuniyeti sonrası 2 seneye kadar Kanada’da yaşayıp iş bulma şansı sunan Kanada birçok konuda avantaj sunuyor. Okulların ücretleri konusunda ise Amerika’ya oranla daha düşüktür. Ortalama üniversite ücretleri 12.000 CAD ‘dan başlar ve bölüme , eyalete ve şehirlere göre değişkenlik gösterir.

Kanada Üniversite başvuru şartları

Lise Mezuniyet Notunuz

Kanada üniversiteleri her ne kadar başvuru için asgari bir Lise transkript notu istemese de Türkiye’deki liselerden mezun olmuş öğrencilerin başvuru yaptıkları üniversiteye yerleşebilmeleri için 70 üzerinde bir puana sahip olmaları gerekmektedir.

Lise puanım yeterli değilse üniversiteye başvuramaz mıyım?

Eğer lise transkript puanınız 70’in altında ise Kanada’da üniversite okumak için diğer bir şansınız, üniversitelerin Foundation (Hazırlık) programlarına katılarak puanınızı yükseltebilir ve sonrasında lisans derslerine başlayabilirsiniz.

İngilizce yeterlilik

Kanada'da üniversite eğitimine başlamak için okulunuza minimum 6,5 IELTS sınavı veya benzeri sınav skoru sunmanız gerekmektedir. Eğer bu puanı sunamıyor ve 5,5 – 6 puan sınırında kaldıysanız üniversitenin 1. sınıfında pathway programına katılarak lisans dersleriyle birlikte dil eğitimi alabilir ve 1 sene gibi bir zaman kaybı yaşamamış olursunuz. Eğer İngilizce seviyeniz IELTS 5,5 puanın altında ise üniversite eğitiminiz öncesince İngilizce dil eğitimi almanız gerekmektedir.

Kanada Üniversite Ücretleri

Kanada Üniversite ücretleri yıllık 25 bin ila 35 bin CAD (Kanada Doları) arasında değişmektedir. Okul ücretleri her dönemin başında ödenmelidir. Üniversiteler başarılı veya ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere %25, %50 veya tam burs verebilmektedir.

Kanada Kolej Ücretleri

Kanada Kolej ücretleri ise yıllık 12 bin ila 20 bin CAD arasında değişmektedir. 2 senelik diploma eğitimi veren kolejlerden mezun olan öğrenciler ister Kanada'da mezuniyet sonrası 3 seneye kadar çalışabilir isterlerse 4 senelik üniversiteye geçiş yaparak eğitimlerine devam edebilriler.

 

Kanada’da Hangi Bölümleri Okuyabilirsiniz?

Hemen hemen her bölümde programlar sunan Kanada’da üniversitelerine Türkiye’den başvuru yapacak öğrencilerimize önerimiz Mühendislik alanlarındaki bölümlere özellikle teknoloji ve enerji alanlarındaki bölümlere başvuru yapmalıdır. Nedeni ise bu alanlarda oldukça başarılı üniversiteler olması ve yabancı öğrencilerin bu alanlarda daha kolay okul kabulü alabilmeleri. Bu alanlardaki eğitiminizi 4 senede tamamlayabilirsiniz.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk gibi alanlara da başvuru yapabilirler lakin tecrübelerimize dayanarak söyleyebilirizki Kanada’daki yabancı öğrencilerin bu alanlara kabul almaları oldukça zordur.

Kanada üniversite başvuru tarihleri

Kanada'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler okul başvurularını ne zamana kadar yapabilirler diye merak ediyorsanız ortalama Eylül ayında başlayan akademik yıl için başvuru belgelerinizin orijinallerini okuldan okula değişmekle birlikte en geç (Ontorio bölgesi) 15 Ocak tarihine kadar okula göndermiş olmamız gerekmektedir. Yarı dönemde başlama şansı bulunmaktadır.

Kanada Üniversiteleri

Kanada üniversiteleri, bilindiği gibi, bugün bir çok ülkede prestijli üniversiteler ve vasat üniversiteler tasnifi yapılabilir. Ama Kanada’da üniversiteler için bunu söylemek doğru olmayacaktır. Öte yandan, Kanada’daki eğitim öğretim sistemi tek elden bir kurum ile yönetilememektedir. Kanada’da eğitim sistemi denetlenebilen bir mekanizmaya sahiptir. Kanada’daki farklı eyaletlerde eğitim müfredatı geliştiren, yapılacak olan sınavların standartlarını koyan, gerekli finansal düzenlemelerini gerçekleştiren ve ilgili kurumdaki öğretmenlerin yeterliliğini kontrol eden bir eğitim bakanlığı bulunmaktadır. Kanada’da en iyi üniversiteler bölümden bölüme değişmekle birlikte, Toronto Üniversitesi, British Columbia Üniversitesi ve McGill Üniversiteleridir.

BEST YURTDIŞI DANIŞMANLIK ayrıcalığı ile en uygun şartlarda Kanada'da Üniversite okumanız mümkün.

YURT DIŞI EĞİTİM HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

bottom of page