top of page
Amerika'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi

Amerika'da Üniversite Eğitimi

Amerika'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi
Amerika'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi
Amerika'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi
Amerika'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi

Dünyanın pek çok noktasında olduğu gibi öğrenciler, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Amerika gibi dünyanın en köklü üniversitelerinin bulunduğu bir ülkede de alabilirler.

Amerika’da yüksek öğretim eyaletlere devredilmiştir ve sınavsız üniversiteye giriş sistemi olduğu için Türk öğrencileri içinde cazip bir alternatif haline gelmiştir.


Prestijli ve tüm dünyada geçerli bir eğitim almak şüphesiz ki tüm öğrencilerin hayallerini süsleyen bir fırsat. Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci iki farklı yöntem izleyebilmektedir. Bunlardan ilki doğrudan 4 yıllık bir üniversiteye gitmek, diğeri ise 2 yıllık bir yüksekokula kayıt yaptırdıktan sonra 3 veya 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapmak.

Amerika’da lisans eğitimi konusunda en çok tercih edilen 2 yıllık yüksek okullara girmektir. Bunun birçok sebebi vardır, ancak bu sebeplerden en önemlileri ise; yüksek okula kayıt yaptırmak ve kabul edilmek 4 yıllık lisans programları sunan bir üniversiteye kabulden daha kolaydır. Çoğunlukla TOEFL puanı ve SAT istemeyen yüksek okullar, öğrencilerin daha kolay kabul edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca yüksek okuldan sonra üniversiteye geçiş çok daha kolay bir şekilde hal olmaktadır. 

Community College Eğitimi: İki yıllık yüksek okulların büyük kısmı bölgesel olarak yönetilir, bu okulların amacı teknik olarak öğrenci yetiştirmek veya 4 yıllık yüksek okul/üniversitelere öğrenci hazırlamaktır. 4 yıllık üniversitelere göre ücretleri daha uygundur aynı zamanda İngilizce yeterlilik sınavlarından üniversitelere göre daha düşük puanlar isterler. Ücretleri 10.000 USD – 15.000 USD arası değişir. Eğitim sistemleri üniversitelere göre daha esnektir. En iyi Community College tercihlerini BEST YURTDIŞI DANIŞMANLIK‘a danışabilirsiniz.


Amacı bir Amerikan üniversitesinde 4 yıllık bir lisans programına direkt kabul almak olan öğrencilerin ise, iki sınava girmeleri gerekmektedir.

Bu sınavlar TOEFL veya IELTS sınavlarından biri ve SAT sınavıdır. Ayrıca bu sınavlar ile birlikte öğrencinin lise not ortalaması da okula kabulü için oldukça önem teşkil etmektedir. Eğer ki öğrencinin İngilizce yeterliliği bu sınavlardan geçer puan alabilecek kadar iyi değilse ve lise not ortalaması ve diğer kriterler okula kabul koşullarını karşılıyorsa, öğrenci bölüme başlamadan önce bir hazırlık eğitimi alabilmektedir.

Birçok dil okulu ile partnerlikleri bulunan üniversiteler öğrencilere kampüs içerisinde bir hazırlık eğitim paketi sunmaktadırlar. Öğrenciler aldıkları hazırlık eğitiminin ardından direkt olarak bölüme giriş yapabilir ve lisans eğitimlerine devam edebilirler.

Amerika’da Lisans Eğitimi: Amerika’da üniversite okumak için Türkiye’de bir üniversite kazanma şartı aranmaz. Diplomanız ve lise not dökümünüz ile başvuru yapabilirsiniz. Elinizde İngilizce yeterlilik (TOEFL/IELTS) sınavlarından biri yoksa üniversitelerden şartlı kabul alıp’ta eğitim alma şansınız vardır. Şart TOEFL/ IELTS İngilizce yeterlilik sınavlarından birini geçip üniversite’ye başlamanızdır. Üniversite eğitim süresi 4 yıldır.

 

Amerika’da en çok tercih edilen bölümler ; İşletme, Uluslararası İlişkiler,  Psikoloji, Mühendislik Bölümleri, Mimarlık, İç Mimarlık, Oyunculuk, Radyo Sinema Televizyon bölümleridir.

Okul ücretleri bölüm’e, şehire ve eyalete göre değişkenlik gösterir. 

YURT DIŞI EĞİTİM HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

bottom of page