top of page
Avustralya'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi

Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Avustralya'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi
Avustralya'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi
Avustralya'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi
Avustralya'da Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi

AVUSTRALYA'DA ÜNİVERSİTE

Avustralya’da Üniversite Eğitimi:


Avustralya’da alınacak bir lisans veya yüksek lisans eğitimi, öğrenciye yalnızca yurtdışı deneyimi kazandırmakla kalmayıp, aynı zamanda dünyanın en iyi üniversitelerinde ve en iyi eğitim koşullarında bir eğitimi de öğrencilerine sağlayacaktır.


Her geçen yıl öğrenci kapasitesini artıran ve dünyanın sayılı ve köklü üniversitelerine sahip olan Avustralya, eğitim kalitesinin yüksekliği ile değil, yaşam koşullarıyla da öğrencilere oldukça ideal bir ortam hazırlamaktadır. Birçok sosyal faaliyet imkanına sahip olan ülke, öğrencilere sunduğu okurken part-time çalışma hakkı, eğitim sonrası göçmenlik alabilme olanağının yüksekliğiyle de dikkat çekmektedir.


Genel itibariyle zorunlu olarak 10 yıllık bir eğitim sürecine sahip olan ülke, lisans eğitimi ile birlikte toplamda 13 yıllık bir eğitim sistemine sahiptir. Bünyesinde devlet üniversitelerinin haricinde birçok özel üniversiteyi de barındıran Avustralya, eski İngiliz sömürgesi olmasının verdiği avantajla öğrencilerin lisans eğitimlerini 3 yıl, yükseklisans eğitimlerini ise 1 yıl gibi bir sürede tamamlamalarına olanak sağlamaktadır. Avustralya’da okumak isteyen öğrenciler, devlet üniversitelerinin bütününe kayıt olabilme imkanına sahip olmalarına rağmen, özel üniversitelerin ise büyük bir kısmına kayıt yaptırabilmektedirler.


Avustralya dünyada göçmenlik konusunda da, yaşam konusunda da gelen öğrencilerine ve ziyaretçilerine en cömert davranan ülkelerden birisidir. Öncelikle öğrencilerine 20 saatle sınırlı olmak koşulu ile çalışma hakkı tanıyan devlet, eğitim sonrasında ise iş bulduğu takdirde öğrenciye göçmenlik konusunda oldukça yardımcı davranmaktadır. Avustralya’da çalışma ve yaşama izni alınabileceği gibi, vize süresi rahatlıkla uzatılabilir, hatta öğrencinin kalışı kesinleştiği takdirde birkaç sene içerisinde vatandaşlık bile verilebilir.

Eğitim ve Başvuru
Avustralya’da lisans veya yükseklisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, İngilizce eğitim göreceklerinden, üniversite öncesinde foundation programlarına katılırlarsa çok daha rahat eğitim alabilirler. Okulların birçoğu özel eğitim kuruluşlarıyla yaptıkları partnerlikler sayesinde öğrencilerine üniversite ve yükseklisans öncesi hazırlık eğitimi vermektedirler.


Ülkenin tüm üniversitelerinin YÖK tarafından denk görülmesi, öğrencinin Avustralya’da eğitim almasını kolaylaştıran önemli bir faktördür. Bu durumda Türkiye’de lisans eğitimi görmekte olan bir öğrenci de gerekli koşulları sağlayabildiği takdirde Avustralya’daki bir üniversiteye geçiş yapabilmektedir.


Yüksek lisans eğitimi ise İngiltere’de olduğu gibi 9 ay ile 1 yıl arasında değişiklik göstermekte, öğrenciler bu programa katılmadan önce de muhakkak bir pre-master programına katılmalıdırlar. 
Avustralya’da eğitim almak isteyen öğrenciler başvurularını eğitim öğretim dönemi başlamadan 3 ay önce yapmalıdırlar. Öğrenci neden Avustralya’da okumak istediğine ve daha önceden belirlediği üniversiteyi neden seçtiğine dair bir yazı yazmalı, ayrıca eğitim dili İngilizce olacağından da TOEFL ve IELTS gibi sınavlara girerek gerekli puanı almalıdırlar. Bu puanı alamayan öğrenciler, lisans ve yükseklisans öncesinde hazırlık programlarına katılarak eksiklerini giderebilirler.  

Avustralya’da Yaşamak
Avustralya bir öğrencini yaşayabilmesi en kolay ülkelerden birisidir. Gerek günlük yaşam masrafları, gerekse devletin verdiği çalışma izniyle öğrenci, Avustralya’da yaşamını rahatça idame ettirebilmektedir.


Öğrenci eğitim aldığı yükseköğretim kurumunun aracılığı ile bir ailenin yanında konaklayabileceği gibi, yurtta kalma ve eve çıkma opsiyonlarını da değerlendirebilmektedir. Yaşam giderleri çok pahalı olmayan ülke, öğrencinin rahatça geçimini sağlayabileceği de bir yapıya sahiptir.


Devletin okul dönemleri süresince part-time, yaz dönemleri süresince de full-time tanıdığı çalışma hakkını kullanan öğrenci, günlük yaşamını çok daha iyi bir şekilde idare edebilir.

BEST YURTDIŞI DANIŞMANLIK ayrıcalığı ile en uygun şartlarda Avustralya'da Üniversite okumanız mümkün.

YURT DIŞI EĞİTİM HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

bottom of page