top of page
İngiltere'de Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi

İngiltere'de Üniversite Eğitimi

İngiltere'de Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi
İngiltere'de Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi
İngiltere'de Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi
İngiltere'de Üniversite Yüksek Lisans Doktora eğitimi

İNGİLTERE'DE ÜNİVERSİTE

İngiltere'de Üniversite Eğitimi:

Eğitim sistemi ve dönemleri açısından ülkemizden bir hayli farklı olan İngiltere, üniversite eğitimi konusunda da dünyanın sayılı ülkelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek dünyanın en prestijli ve en köklü üniversitelerine sahip olmasıyla, gerekse eğitim sistemiyle öğrenciler için ideal bir eğitim merkezidir İngiltere.


Öncelikle İngiltere’de eğitim sistemine bakıldığında, üniversitelerin öğrencilere sunduğu lisans ve yükseklisans programlarının olduğunu görmekteyiz. Bu programlar diğer pekçok ülkeden farklı olarak 1 sene daha kısa sürmektedir, ki bu öğrencilerin eğitim hayatlarını 1 yıl önceden bitirerek hayata daha erken atılmalarına olanak tanır. İngiltere’de öğrenim hayatı lisans eğitimi için 3 yıl, yükseklisans eğitimi için ise 9 ay ile 1 yıl arasındadır. 


İngiliz üniversiteleri öğrencilerine yalnızca dünyanın her yerinde geçerli, oldukça prestijli diplomlar sunmakla kalmayıp, aynı zamanda öğrencilerin kariyer planlamalarında ve mesleki hayata atılımlarında da oldukça büyük katkı sağlayacak bir eğitim vermektedir. Öğrenciler alacakları eğitimden sonra ilk 6-9 ay içerisinde iş sahibi olabilmektedirler. 


İngiltere gibi dünyanın en önemli merkezlerinden birinde alınacak bir eğitim, şüphesiz ki kişilerin uluslararası bir yapı kazanmasında, uluslararası şirketlerde iyti kariyerler yapmasında da büyük katkı sağlamaktadır. Eğitim sonrası öğrenci dilerse dünyanın pek çok noktasında, oldukça büyük ve iyi şirketlerde çok rahat iş bulabilmektedirler. Tüm bu artılar düşünüldüğünde İngiltere’de eğitim almak bir öğrenci için oldukça ideal bir seçim olacaktır.

Lisans ve Foundation Programları ve Okula Kabul Şartları
Ülkemiz eğitim sistemiyle farklı bir sisteme sahip olan İngiltere’de üniversite okumak isteyen bir öğrenci, İngiliz eğitim sistemince yeterli görülmediğinden öğrenci, İngilizce yeterlilik seviyesinin yanı sıra, 1 yıllık foundation programlarına katılarak aradaki farkı kapatmak zorundadır.
Okulların partnerlik yaptığı özel eğitim kuruluşlarınca kampüs içerisinde verilen dil eğitimi ve yanı sıra Fen Bilimleri, Matematik gibi derslerin okutulmasını öngören bu programlar, öğrencinin aynı zamanda kültürel açıdan da ülkeye ve üniversiteye alışmalarını sağlamaktadır.


Yükseklisans ve Pre-Master Programları ve Okula Kabul Şartları
İngiltere’de master eğitimi almak isteyen öğrencinin öncelikli olarak not ortalaması oldukça kritik bir önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra elbette ki öğrenciden beklenen bir diğer kriter ise İngilizce dil yeterliliğinin akademik bir eğitim alabileceği bir düzeyde olmasıdır. Bu iki kriteri veya herhangi birini sağlayamayan öğrenciler, master yapmak istedikleri bölüme geçmeden önce Pre-Master denilen yüksek lisansa hazırlık eğitimi görürler.


Pre-Master programları çoğunlukla dil eğitimi ve beraberinde öğrencinin master boyunca işine yarayacak olan akademik çalışma yöntemlerine dair dersler verilmektedir. Aynı zamanda öğrenci geçeceği bölüme dair de giriş dersleri alarak pre-master eğitimini tamamlayabilmektedir. 


İngiltere’de sunulan MBA (Master of Business) programlarına başvuran öğrencilerden ise asgari olarak 2 yıllık full-time iş tecrübesi beklenmektedir. Bu koşulu sağlayamayan öğrenci programa dahil olamamaktadır. Ayrıca bazı üniversiteler de programa katılım için aynı zamanda GMAT puanı da istemektedirler.

BEST YURTDIŞI DANIŞMANLIK ayrıcalığı ile en uygun şartlarda İngiltere'de Üniversite okumanız mümkün.

YURT DIŞI EĞİTİM HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

bottom of page